Erkek Diliyle ŞİDDET’i Konuşuyoruz 2019

Erkek Diliyle ŞİDDET’i Konuşuyoruz 2019

Aralık 06. 2019

ERKEK DİLİYLE ŞİDDET KONUŞUYORUZ!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında Mor Salkım Kadın ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen “Erkek Dili ile Şiddeti Konuşuyoruz” etkinliği Bursa’da ses getirerek farkındalık yarattı. Geçtiğimiz hafta sonu Almira Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte toplumun her kesiminden bireysel katılımcılarla birlikte, Sivil Toplum Örgütleri, Kamu kurum/ kuruluşları ve özel sektör bir araya geldi.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler,  tüm topluma kadına yönelik şiddete karşı duruş gösteren bilinçlendirici mesajların verilerek, farkındalık sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.Kadına şiddete karşı farkındalık mesajları vermeyi amaçladıklarını anlatan Üzümcüler, “3.sünü gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz gelenekselleşti. Birleşmiş Milletler’in Kadınlar İçin Erkekler kampanyası ile birlikte kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için erkekler de söz alarak toplumsal değişime katkı sunmaya başladılar” dedi.

Üzümcüler Mor Salkım Derneği hakkında da bilgi verdi:

“Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 2012 yılında kuruldu bir danışma merkezi olarak faaliyet gösteriyoruz. Derneğimize 6 binin üzerinde kadın 3 binin üzerinde çocuk başvurdu. 7×24 açık şiddet hattımız var. Hukuki ve psikolojik süreci ücretsiz veriyoruz…”

İçişleri Bakanı Soylu, 2019’da öldürülen kadın sayısının 299 olarak kaydedildiğini, cinayetlerin yüzde 72,8’inin evde işlendiğini, faillerin yüzde 95’inin eş, partner ya da akraba olduğunu açıkladığını belirtti.

Cinsiyet eşitsizliklerine karşı farklılıkları ve özgül ihtiyaçları gözetmeden şiddetle mücadele sürdürülebilir olamaz. Şiddete uğrayan kadınların güçlenerek çıkabilecekleri, kendi kararlarını kendilerinin verebilecekleri ve bu kararları