Kamu Kurumlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yaygınlaştırma Projesi

Kamu Kurumlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yaygınlaştırma Projesi

Kasım 27. 2018

Kamu Kurumlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yaygınlaştırma Projesi eğitimlerini tamamlayarak belgelerini aldılar.

Bursa Valiliği ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanan Kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planı kapsamında kamu kurumları personellerinin eğitici eğitimi alması ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerini kurumlarında ve kurumlarının hizmet verdiği kitlelere yaygınlaştırması planın maddelerinden birini oluşturmaktadır.

Mor Salkım kadın dayanışma derneği şiddet gören kadın ve çocuklara hukuki, psikolojik ve güçlendirme destekleri vermekte olup 7/24 şiddet hattına sahiptir ve bu sebeple Valilik şiddet önleme üst kurulunda ve kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planı uygulanması için oluşturulan teknik ve üst kurulda yer alan tek sivil toplum örgütüdür. Bu kapsamda il eylem planında yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği eğitici eğitiminin kamu kurum personellerine öncelik gerçekleştirilmesine dair Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği sorumluluk üstlenmiştir.

Gerçekleşecek eğitici eğitimini projelendiren ve hibe hakkı kazanan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Bursa Valiliği Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüğünde ilgili yazışmaların yapılması ve tüm kurumların katılım sağlamasına dair işbirliği gerçekleştirmiştir. 16-19 Ekim tarihleri arasında Bursa Mercure otelde toplumsal cinsiyet eşitliği uzmanı Burcu Üzümcüler tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği eğitici eğitimi gerçekleştirilmiştir. Eğitime;Bursa Valiliği Eşitlik Birimi, Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler İl            Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü, Kadın Konukevi Müdürlüğü, Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı, Bursa Barosu Başkanlığı Kadın Hakları Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı Kadın Çocuk Kısım Amirliği, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Nilüfer Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Osmangazi Belediyesi Eşitlik Birimi, Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği olmak üzere tüm kurum ve merkez ilçe belediyeleri ile 22 kişi katılım sağlamıştır.

Eğitici eğitim sonrasında kamu kurum temsilcilerine eğitici kitleri ve sunum materyalleri aktarılmıştır. Ve her kurum temsilcisi ilk eğitimlerini kamu kurumlarında başlatmıştır. Tüm kurumlarda gerçekleşen eğitimlerde uzman Burcu Üzümcüler eğitmenler ile beraber katılım sağlamış ve birlikte geliştirilebilir yönler, eğitimcilerin zorluk yaşadığı kısımlar tespit edilmiştir.

İzleme çalışmaları sonrasında tüm kurumların katılım sağladığı, eğitici eğitim sürecinin ve sürdürülebilirliğinin aktarıldığı belge töreni düzenlenmiştir. Eğitici eğitimi belgesi alan kurum temsilcileri eylem planı kapsamında kurumlarında eğitimler vermeye devam edecektir. Belirli aralıklarla farklı kurumların misafirliğinde toplantılar düzenlenelerek uzman ile bir araya gelmeleri sağlanacak ve geliştirici sunumlar hazırlanacaktır. Ayrıca bir yıllık periyot içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalık çalışması düzenlenmesi ve çalıştay gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği tarafından KYŞM il eylem planı kapsamında sorumluluk alınarak düzenlenen ve Bursa Valiliği ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılan proje Türkiye’de ilk uygulamadır.

«
»