PROJELER

Projeler

Avrupa Birliği fonlu ‘Bilinçlen Şiddeti Önle’
Birleşmiş Milletler ‘Şiddetsiz bir dünya’
Yerel Yönetim destekleri ile ‘ Kadınlar ne ister’
Yerel Yönetim destekleri ile ‘Gelinlik Giydirildi, Çocukluk Sobelendi’
Avrupa Birliği Delegasyonu Sivil Düşün Destek programı ‘Almanya ziyareti’
Almanya Hessen Entegrasyon Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sosyal Bakanlık işbirliği ile 4 yıldır devam eden projemiz devam etmektedir.
Yeşim Tekstil ile ‘Evde İşte Eşitlik’ projesine dair protokol imzalanmıştır. Proje çerçevesinde personele şiddetle mücadele hakkında bilgilendirme yapılarak 1100 çalışana anket düzenlendi ve eğitimler verildi. Yaptığımız anket verilerinin sonuçları Yeşim Tekstil yönetimiyle paylaşıldı. Yeşim Tekstil kreşinde çocuklar ve ebeveynleri ayrıca eğitimcileriyle 7 ay süren belgeli eğitimler düzenlendi. Program ikinci aşamada devam etmektedir.
FİLMMOR Kadın Filmleri Festivali Bursa’da ilk kez ev sahipliğimiz de gerçekleşti. Uluslar arası kadın filmleri Bursalılarla buluştu.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 28 Haziran 2019 tarihinde Emekli Hakim Av. Eray Karınca ve İstanbul Barosu Avukatlarından Hülya Gülbahar’ın sunum yaptığı bir “Nafaka Çalıştayı” düzenledi. Almira Hotel’de yapılan çalıştaya 45 avukat ve çeşitli kadın örgütlerinin temsilcileri katıldı. Programın açılışını yapan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği avukatı Aybüke Çakırel bir süredir kamuoyunda tartışmaya açılan yoksulluk nafakasının süreli olması hatta kaldırılması talebini dikkatle takip ettiklerini; ve bu nedenle, ülkemizde yaşayan her kadını yakından ilgilendiren bu konuya ilişkin bir çalıştay düzenlediklerini ve nafaka konusunu uzmanlar hukukçular ile tüm yönleriyle tartışmaya karar verdiklerini belirtti. Açılışta söz alan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği kurucu ve başkanı Dilek Üzümcüler, derneğin uzun süredir konusunda uzman olan avukatlarla çalışmalarının devam ettiğine, bu çerçevede şiddete karşı 6284 sayılı yasa ve Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi konulu etkinlikler düzenlediklerine işaret etti. Tüm bu çalışmalara ve son nafaka çalıştayına destek veren gönüllü avukat grubuna da teşekkür ettiğini belirtti.

Yasalarımız Var!, Mor Salkım Kadın dayanışma derneği tarafından düzenlenen ve Bursa Barosu ile işbirliği gerçekleştirilerek yasa uygulayıcıların etkin katılımının sağlandığı ‘Yasalarımız Var’ etkinliği Kadına yönelik şiddetle mücadelede yasalar ve Uluslararası sözleşmelere dair uzman konuklarımız Prof. Dr. Feride Acar, Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Av. Hülya Gülbahar ile 23 Mart 2019 tarihinde Almira otel’de gerçekleşti.

Yasalarımız Var

Mart 23. 2019

Mor Salkım Kadın dayanışma derneği tarafından düzenlenen ve Bursa Barosu ile işbirliği gerçekleştirilerek yasa uygulayıcıların etkin katılımının sağlandığı ‘Yasalarımız Var’etkinliği Kadına yönelik şiddetle mücadelede yasalar ve Uluslararası sözleşmelere dair uzman konuklarımız Prof.Dr. Feride Acar, Prof.Dr.Kadriye Bakırcı, Av.Hülya Gülbahar  ile 23 Mart 2019 tarihinde Almira oteldegerçekleştirilmektedir.

Yasalarımız Var

Mart 07. 2019

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ve Bursa Barosu işbirliğinde düzenleyeceğimiz ‘Yasalarımız Var!’ Konulu panelimize davetlisiniz.
Tarih: 23 Mart 2019
Saat: 12.30
Yer: Almira Hotel
Kayıt için: https://www.kisa.link/LCvb
*Kayıt yaptırmak zorunludur.

Gönüllü Avukat Grubumuz için Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği olarak Gönüllü Avukat ağımızı genişletmek istiyoruz.

Bu doğrultuda çalışmalarımıza ofisimizde veya freelance çalışarak destek olmak isteyenlerin başvurularını bekliyoruz diyerek çağrıya çıktık ve Türkiye’nin her yerinden başvurular geldi. Başvuru değerlendirme ve mülakatlar sonucunda Gönüllü Avukat Grubumuzu oluşturduk.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği olarak Gönüllü Çevirmen ağımızı genişletmek istiyoruz.

Bu doğrultuda çalışmalarımıza ofisimizde veya freelance çalışarak destek olmak isteyenlerin başvurularını bekliyoruz.

Başvurular:

31 Ocak 2019 23:59‘a kadar CV’lerin morsalkimdernegi@hotmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği olarak Gönüllü Avukat ağımızı genişletmek istiyoruz.

Bu doğrultuda çalışmalarımıza ofisimizde veya freelance çalışarak destek olmak isteyenlerin başvurularını bekliyoruz.

Başvurular:

31 Ocak 2019 23:59’a kadar CV’lerin morsalkimdernegi@hotmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Mor Salkım Kadın ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen, DB Pozitif ve İlham Veren Konuşmalar (İVK) ve Sibel Bağcı Uzun Marka İletişimi işbirliğiyle düzenlenen  “Erkek Dili ile Şiddeti Konuşuyoruz” etkinliği, 24 Kasım Cumartesi günü Almira Otel’de gerçekleşti. Alanında uzman 7 konuşmacı ile 3 farklı oturumun gerçekleştiği etkinlikte, toplumun her kesiminden bireysel katılımcılarla birlikte, Sivil Toplum Örgütleri, Kamu kurum/ kuruluşları ve özel sektör bir araya geldi.

İlimizdeki tüm kurumların katılımıyla yapılan ve Valilik Makam Onayıyla uygulamaya konan 2017-2020 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planının temel hedefleri hizmetiçi eğitimlerle kurumların personel niteliğini arttırmak ve halkı bilgilendirmektir. Bu hedefleri gerçekleştirmek amacıyla 4 gün sürecek olan “Kamu Kurumlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yaygınlaştırma Eğitimi”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Sibel Bağcı Uzun Marka İletişimi DB Positive Yaratıcı Çözümler ve Proje Yönetimi İLHAM VEREN KONUŞMALAR ile düzenlediğimiz ‘Erkek Diliyle Şiddeti Konuşuyoruz’ etkinliğimize davetlisiniz.