Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
Çocuklara Cinsel İstismarın Affı Olmaz - Kadın Dayanışma Derneği

Çocuklara Cinsel İstismarın Affı Olmaz

Çocuklara Cinsel İstismarın Affı Olmaz

Mart 08. 2020

Kadın Örgütleri Uyardı: Çocuklar Cinsel İstismarının Affı Olmaz

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu üyesi kadın örgütleri İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasına ilişkin itirazlarını ve görüşlerini aktardı. Basın toplantısına CHP ve HDP temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı.

Açılış konuşması ve moderatörlüğü Hale Çelebi tarafından yapılan basın toplantısında bugün Türkiye’nin dört bir tarafında, 48 farklı il ve ilçede, kadın örgütlerinin itirazlarını ve görüşlerini paylaşmak ve “Çocukların Cinsel İstismarının Affı Olmaz” olmaz demek üzere basın açıklaması yaptıklarını belirtti. Kadın örgütlerinin hazırladığı bildiriyi okuyan Yeşim Erkan, çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı bulduklarına dikkat çekti ve iktidara çağrıda bulundu: “İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin!.

Toplantıda söz alan Selin Nakıpoğlu 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak yasa değişiklikleri ve uygulamalarına dikkat çekti.

Söz konusu affın cezasızlık anlamına geldiğinin altını çizen Ceren Akkaya bu affın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceğini ve suça teşvik edeceğini öngördüklerini belirtti.

Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması gerektiğine dikkat çeken Gülbahar: “Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir.” dedi. Ayrıca erken ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açmaya yönelik düzenlemelerin, kadınların nafaka hakkının elinden alınmaya çalışılmasından ayrı düşünülemeyeceğini belirtti.

Platform üyesi kadın örgütleri tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırdılar.

TCK 103 Kadın Platformu – Nafaka Hakkı Kadın Platformu

«
»