Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
Erkek Diliyle ŞİDDET'i Konuşuyoruz 2019 - Kadın Dayanışma Derneği

Erkek Diliyle ŞİDDET’i Konuşuyoruz 2019

Erkek Diliyle ŞİDDET’i Konuşuyoruz 2019

Aralık 06. 2019

ERKEK DİLİYLE ŞİDDET KONUŞUYORUZ!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında Mor Salkım Kadın ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen “Erkek Dili ile Şiddeti Konuşuyoruz” etkinliği Bursa’da ses getirerek farkındalık yarattı. Geçtiğimiz hafta sonu Almira Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte toplumun her kesiminden bireysel katılımcılarla birlikte, Sivil Toplum Örgütleri, Kamu kurum/ kuruluşları ve özel sektör bir araya geldi.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler,  tüm topluma kadına yönelik şiddete karşı duruş gösteren bilinçlendirici mesajların verilerek, farkındalık sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.Kadına şiddete karşı farkındalık mesajları vermeyi amaçladıklarını anlatan Üzümcüler, “3.sünü gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz gelenekselleşti. Birleşmiş Milletler’in Kadınlar İçin Erkekler kampanyası ile birlikte kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için erkekler de söz alarak toplumsal değişime katkı sunmaya başladılar” dedi.

Üzümcüler Mor Salkım Derneği hakkında da bilgi verdi:

“Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 2012 yılında kuruldu bir danışma merkezi olarak faaliyet gösteriyoruz. Derneğimize 6 binin üzerinde kadın 3 binin üzerinde çocuk başvurdu. 7×24 açık şiddet hattımız var. Hukuki ve psikolojik süreci ücretsiz veriyoruz…”

İçişleri Bakanı Soylu, 2019’da öldürülen kadın sayısının 299 olarak kaydedildiğini, cinayetlerin yüzde 72,8’inin evde işlendiğini, faillerin yüzde 95’inin eş, partner ya da akraba olduğunu açıkladığını belirtti.

Cinsiyet eşitsizliklerine karşı farklılıkları ve özgül ihtiyaçları gözetmeden şiddetle mücadele sürdürülebilir olamaz. Şiddete uğrayan kadınların güçlenerek çıkabilecekleri, kendi kararlarını kendilerinin verebilecekleri ve bu kararları ifade ederek uygulama fırsatı bulabilecekleri alanlar sağlamak şiddeti önlemek için en temel ihtiyaç. Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi merkezine alan örgütler olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, güçlendirici sosyal politikalar oluşturulmasını talep ediyoruz.

Kadınların şiddete uğradıklarında ihtiyaç duydukları sosyal hizmet kaynaklarına erişimlerinin sağlanabilmesinin cinayetlere giden sürecin önlenmesi için hayati önem taşıdığını biliyoruz. Şiddete uğrayan kadınlar için tek seçenek ve ihtiyaç sığınaklar değildir; her türlü ekonomik desteğin, psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, konut desteğinin ve kadının çocukları için kreş hakkının sağlanmasıdır. Bugün bir yandan sosyal devletlerin küçülmesiyle birlikte eşitlikçi sosyal politikaların alanı ve etkisi “yardım” yaklaşımıyla hak temelli olmaktan uzaklaştırılıyor, bir yandan da nafaka hakkı tartışmalarında olduğu gibi kadınların sosyal haklarına dair yasal kazanımlar yeniden tartışmaya açılıyor. Bu ortamda bir kez daha nafaka hakkının toplumsal cinsiyet eşitsizliği, cinsiyet temelli ayrımcılık ve kadın yoksulluğu üzerinden ele alınmasının gerekli olduğunu vurguluyoruz.

ModeratörlüğünüToplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Burcu Üzümcüler’in üstlendiği etkinliğin

İlk oturumunda;Ahmet Emin Yılmaz (Olay Gazetesi Köşe Yazarı)

Medyanın şiddet haberlerini yansıtması ve kullandığı dile dair görüşler alındı. Özellikle okuyucu oranı yüksek olan yazarın kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitsizliğine dair ne gibi farkındalıkları kaleme alarak dikkat çekmeye çalıştığı ve medya alanında şiddet önlenmesine dair önerileri alındı.


Ramazan Ak (Seger A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü)Firmann özellikle kadının güçlenmesi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair sürdürülebilir çalışmaları aktarıldı. Dilde eşitliğin sağlanması ve öncelikle dilde şiddetin bitmesine dair panelistin katılımcılara yönelik farkındalık soruları oldu.


Yusuf Ziya Yüce (Limak Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü)

Kurumsal çalışmalarda kadın istihdamının üst yönetimde enerji sektöründe arttırılmasında öncü firma olan Lİmak kadın güçlenmesi ve şiddetin önlenmesinde farkındalık çalışmalrı ve özellikle yani nesil gençlerle duyarlılığın nasıl arttırıldığı, genç kadın mühendislerin yetişmesi için gerçekleşen projelerinden bahsedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erkek Diliyle Şiddeti Konuşuyoruz etkinliğimiz ilk oturum konuklarımıza teşekkür ettik. Almira Hotel’in desteği için çok teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

İkinci oturumunda toplumsal cinsiyet rollerinin ve şiddetin temelinde yatan nedenlerYazar-Yaşam Atölyesi Kişisel Dönüşüm Akademisi Kurucusu Aret Vartanyan tarafından tartışıldı.

 

«
»