Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
GENÇLİK GRUBU - Kadın Dayanışma Derneği

GENÇLİK GRUBU

Mor Salkım Gençlik Grubu Kimdir?

Mor Salkım Gençlik Grubu, Mor Salkım Yönetim Kurulu ile birlikte gençlere ulaşabilmek, genç katılımını arttırabilmek ve gençlerde sosyal sorumluluk bilincini oluşturabilmek adına 2016 yılında sosyoloji bölümü öğrencileri ile kurulmuştur.

Mor Salkım Gençlik Grubu’nun çalışma departmanları aşağıdaki gibidir:

Üniversite İlişkileri Grubu:

●     Ulusal ve uluslararası gençlik ağlarının araştırılması ve başvuru süreçlerinin takip edilmesi,

●     Genç gönüllü ilişkilerinin takip edilmesi,

●     Üniversite öğrenci toplulukları ile ilişkilerin takip edilmesi

●     Akademik destek sisteminin takip edilmesi

Akademik destek sistemi, üniversite öğrencilerinin ödev veya tez çalışmalarına destek vermek ve Mor Salkım akademi arşivini güçlendirmek için kurulmuştur. Mor Salkım’dan akademik destek almak isteyen üniversite öğrencileri “morsalkim.akademi@gmail.com” mail adresinden yapacakları talep üzerine öncelikle araştırmacı öğrencinin özgeçmişi ile birlikte araştırmanın konusu ve yönteminin, araştırma sorunu ve temel amacının yer aldığı bir yazı talep edilir. Bu gönderi üzerinden kullanılan dil ve yöntemin Mor Salkım’ın hedef ve vizyonuna uygun olduğu karar verildiği taktirde destek verilmektedir. Araştırmacı da araştırmasının bir kopyasını Mor Salkım kütüphanesine bırakmaktadır.

Proje ve Fon Kaynakları Grubu:

●     Ulusal ve uluslararası projelerin datasının oluşturulması

●     Fon kaynakları ve hibe programlarının takibinin gerçekleşmesi

●     Sosyal medya hesaplarının düzenlenmesi ve kontrol edilmesi

●     Etkinliklerin ve organizasyonların tanıtım faaliyetlerinin yapılması

 

Eğitim Planlama Grubu:

●     Dernek üyelerinin ve gönüllülerin eğitim planlamasının yapılması

●     Dernek üyelerine ve gönüllülerine yönelik eğitimlerin organize edilmesi

●     Kaynaştırma ve motivasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi

 

Danışma Merkezi Grubu:

●     Danışma merkezine gelen görüşmelerin istatistiki verilerinin güncel tutulması

●     Görüşme formlarının düzenlenip dosyalanması

●     Danışanlara verilen desteğin kolaylaştırılması

Tüm bu çalışmalar ile geleceğe yön verecek olan gençlere profesyonel ve sosyal hayatta gelişimlerini destekleyebilmek, dayanışma ruhunu verebilmek ve politika üretebilmelerini kolaylaştırmak için mentorlük yapılmakta ve eğitimler verilmektedir.

Mor Salkım Gençlik Grubu kurulduğu günden bu yana Mor Salkım’ı temsilen bir çok etkinlik ve organizasyon içinde yer almıştır. Ulusal gençlik ağlarında Mor Salkım’ı temsil etmektedirler. Ayrıca Nilüfer Gençlik Ofisi’nde “Kurumsal Üyelik” bulunmaktadır.

Mor Salkım Gençlik Grubu katıldığı organizasyonların yanı sıra proje döngüsü, dilin cinsiyeti, toplumsal cinsiyet ve kadın hakları eğitimleri almış, kadın ve cinsellik eğitim modüllerine katılım göstermeye devam etmektedir.

Ayrıca Mor Salkım Yönetim Kurulu mentörlüğünde, içeriğini kendileri hazırladıkları “Biz Bize” atölyelerini gerçekleştirilmektedir. Bu atölye kapsamında 18-30 yaş arası genç katılımcılarla; şiddet türleri, flört şiddeti ve medya şiddeti üzerine çalışmalar yapılmıştır.

Mor Salkım Yönetim Kurulu ve üyeleri tarafından gelişimleri desteklenen ve cesaretlendirilen Mor Salkım Gençlik Grubu dayanışma ile güçlenmeye ve topluma pozitif etki etmeye devam edecektir.