Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Etkinlikleri - Kadın Dayanışma Derneği

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Etkinlikleri

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Etkinlikleri

Kasım 19. 2017

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası tüm Dünyada ve Türkiye’de yıllardır farkındalık çalışmalarıyla gerçekleştirilmesine karşılık toplumda hızla artan şiddet haberleri kadın ve çocukların hayatlarını karartmaktadır.

Dünyada her 4 kadından 1’i erkek şiddetine maruz kalmaktadır ve dünyada kadınların yüzde 70’i hayatları boyunca en az bir kez şiddete maruz kalmaktadır.

Türkiye’de her yıl artan kadına yönelik şiddetin 2015 yılı sadece ilk 10 ayı bize gösteriyor ki;

 

2015 yılının ilk 10 ayında 236 kadın öldü

112 kadına tecavüz edildi

157 kadın fuhuşa zorlandı

319 kadın yaralandı

179 kadına taciz edildi

 

2012 yılından beri kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele eden ve Türkiye’de bağımsız kadın dayanışma merkezi işlevi gören ve tamamen gönüllü 7/24 şiddet hattına sahip olan tek sivil toplum kuruluşu Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği istatistiki verilerine göre de;

2012 Nisan-2015 Ekim sürecinde 1802 kadın ve 620 çocuk destek almak için başvuru yaptıkları ve destek aldıkları görülüyor.

 

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına alan çalışmaları, farkındalık çalışmaları yapan ve kuruluşundan itibaren her yıl 25 Kasım haftasında farkındalık programı hazırlayan derneğimizin etkinlikleri 22 Kasım tarihi itibariyle başlamıştır. Kadın şiddet haberlerinin yer aldığı ‘Mor iz’ gazete küpürleri sergisi, Şiddete ’el’ atıyoruz etkinliği, ’namus’ filmi gösterimi ve atölyesi, Dünya ve Türkiye’de şiddet durumu ve nasıl önleriz söyleşileri özel sektör çalışanları yanı sıra, yerel yönetimlerde aile içi şiddetin önlenmesinde iletişimin rolü konulu seminerler ile aralık ayının ilk haftasına kadar devam edecektir.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 25 Kasım etkinlikleri kapsamında 27 Kasım 2015 tarihinde Hilton Otelde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘Erkek Diliyle Şiddeti Konuşuyoruz’ söyleşisi gerçekleştirmektedir. Moderatör Güzin Abraş olan söyleşi Tiyatro sanatçısı Mert Fırat ve Sezai Aydın, Kaplanlar soğutma A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Faik Kaplan, İnoksan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, Accor otelleri Türkiye Bülent Şenses ve Psikolog Yılmaz Gürkan ile gerçekleşecektir.

.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği

posted by
«
»