Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
KAMU İŞBİRLİKLERİ - Kadın Dayanışma Derneği

KAMU İŞBİRLİKLERİ

MOR SALKIM VE KAMU KURUMLARI

MOR SALKIM KAMU KURUM, YEREL YÖNETİM, SİVİL TOPLUM İŞBİRLİKLERİ

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 7/24 şiddet hattı olması ve kadın danışma merkezi niteliğinde faaliyet göstermesi sebebiyle Bursa Valiliği Şiddet önleme üst ve teknik kurulunda yer alan tek sivil toplum örgütüdür. Özellikle şiddet önlemede ilgili tüm kurumlar ile koordinasyonlu çalışmaktadır. 2018 yılında Aile Çalışma sosyal hizmetler il müdürlüğü işbirliği ile mor salkım uzman eğitmeni tarafından 20 kurum temsilcisine toplumsal cinsiyet eşitliği eğitici eğitimi verilmiş ve bu alanda çalışmaları yürütmek üzere üst kurula ait teknik kurul oluşturulmuştur. Eğiticiler eğitim sonrasında ilk 5 ay (2018 Ekim-2019 Şubat) içerisinde yaklaşık 95 eğitim ile 6677 kişiye ulaşmıştır. 2018 yıl mart ayında kamu kurumları ile yapılan çalıştay ile kadına yönelik şiddetle mücadelenin etkili hale gelmesi için aksaklıkların ortadan kaldırılmasına dair Valilik tarafından iç genelge yayınlanması Mor Salkım ‘Yasalarımız Var’ projesi ile gerçekleşmiştir. Ayrıca kamu kurumları kapsamında üniversitelerde seminerler ve eğitim çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

 

Yerel yönetimlerle çalışmalarında kadın dostu kentlerin oluşması adına yerel yönetim stratejik planlarına öneri dosyaları hazırlar ve işbirliğinde projeler yürütür. Osmangazi Belediyesi ve Osmangazi Kent Konseyi ‘Kadınlar ne ister’, Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ‘Şiddetsiz bir dünya’, Büyükşehir Belediyesi ve Kemalpaşa belediyesi ‘Çocukluk Sobelendi, Gelinlik Giydirirdi’, Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ile ‘Bilinçlen Şiddeti Önle’ projelerin sadece birkaçıdır. Nilüfer Belediyesi işbirliği ile sayısız sergi, farkındalık çalışması, toplantı, etkinlikler gerçekleştirilmiştir ve belediyelerin yürüttüğü Mor Salkımın destekçi yer aldığı çok sayıda proje mevcuttur.

 

Sivil toplum örgütleri ile ulusal ve uluslararası ağlarda işbirlikleri yanısıra yerelde ortak çalışmalarda sürdürmektedir. Aykırı Sinema Derneği ve Filmmor ile düzenlediği ‘Kadın Filmleri festivali’, Lal gece filmi söyleşisi, Aiesec, Koza kadın derneği, Kadının statüsü derneği,Açev,Bubidos,Tapv,Kalder,Kent konseyleri, Özgür renkler derneği birlikte farkındalık çalışmaları düzenlediği sivil toplum örgütlerinin sadece birkaçıdır.2019 yılı 8 mart etkinlikleri kapsamında ‘Yasalarımız Var’ etkinliği  kapsamında Bursa Barosu ile işbirliği gerçekleştirmiştir.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği çalışma alanları kapsamından farkındalık hedefli her yıl birçok çalışmaya imza atmaktadır. Bu çalışmalarından bazıları; Yasalarımız var ‘Mor İz’ adlı her yıl kadın haberlerinden oluşan gazete küpürleri sergisidir. Çocukluğumu Bana Bırak, Herkesin Bir Hikâyesi Var, Kadın ve Cinsellik modülleri, Kadın Sağlığı modülleri, Şiddete El Atıyoruz, Bu Da Mı Şiddet atölyeleri, Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Eşitlik Politikaları, Dilin Cinsiyeti, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e FEMİNİZM, Erkek Diliyle Şiddet,  Şiddete karşı konvoyların oluşturulması, alanda basın açıklamaları, halka açık düzenlenen paneller ve söyleşiler, şiddete karşı dans, Tiyatro Oyunu, Film Festivali, konserler, Basın Açıklamaları ve eylemler gibi büyük hedef kitlelere ulaşacak farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Sayısız farkındalık sağlayan çalışmaya imza atmaktadır.