Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
Mor Staj Programı - Kadın Dayanışma Derneği

Mor Staj Programı

Mor Staj Programı

Ağustos 28. 2018

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği

Mor Staj Programı

 

Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliğin günden güne büyümesi, kadına yönelik şiddetteki artış ve gençleri arasında da flört şiddetin yaygınlaştığının görülmesi özellikle gençleri de bu dayanışmanın ve mücadelin bir parçası haline getirmeyi zorunlu kılmıştır.

 

Bunların sonucunda gençlerde gönüllü katılımını arttırıp farkındalık yaratabilmek ve Mor Salkım’ın kurumsal sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için Mor Staj Programı oluşturulmuştur. 6 hafta süren bu gönüllü staj programı ile gençlere sivil toplum tecrübesi ve eğitim programlarıyla kendilerini geliştirebilecekleri bir tecrübenin yanı sıra genç katılımcıların yeni fikirleri ve çalışmalarıyla Mor Salkım’a katkı sağlamaları hedeflenmiştir.

 

Duyuru süreçlerinin sonucunda, staj programına Türkiye’nin farklı illerinden 29 başvuru alınmıştır. Başvurularda gönüllülük tecrübesi ve kadın çalışmalarına duyarlılık ön plana alınarak gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda 3 katılımcı Mor Staj Programı’na dahil edilmiştir.

 

Yaz dönemi 1. Mor Staj Programı 2 Temmuz – 19 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmek üzere danışma merkezi, fon kaynakları, raporlama ve sosyal medya çalışmaları dahilinde planlanmıştır. Programın sonunda düzenlenen “kapanış programı”nda Mor Staj katılımcılarına katılım sertifikası ve referans yazısı verilmiştir.

 

Bir çok farklı alanla çalışmalar gerçekleştiren staj ekibi, yeni projelerin oluşturulmasını sağlamış, danışma merkezini güçlendirecek çalışmalar yapmış ve web sitesi ile sosyal medya kanallarındaki trafiği hızlandırmıştır. Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Mor Staj Programı katılımcılarının özverili ve disiplinli çalışmaları sayesinde kısa sürede yüksek bir ivme kazanmıştır.

 

Yaz dönemi Mor Staj Programı’nın ardından, güz dönemi için yeni bir staj programı planlanmaktadır. Böylelikle daha fazla gence Mor Salkım’da fırsat yaratmak ve genç fikirlere ulaşmak hedeflenmiştir.

 

Zeynep Buket Akdeniz – Mor Staj Programı Koordinatörü

Özellikle birlikte gerçekleştirdiğimiz eğitim ve atölye çalışmaları ile birlikte çalışmanın ve birlikte öğrenmenin sınırlarını ekip olarak yeniden oluşturduk. Birlikte güçlenmenin ve birlikte dayanışmanın ne olduğunu bu 3 güzel genç kadınla yeniden tanımladık. Çalışarak, üreterek her gün kaybolmaya yüz tutmuş umutlarımızı yeniden canlandırdık. Çünkü biliyoruz ki, kadın dayanışması yaşatır.

 

 

 

Münevver Garip – Sosyolog

Staja başladığım günden itibaren hayat mücadelesini en güzel şekilde vermekte olan güçlü ve ne istediğini bilen kadınlar olduğunu gördüm. Bu benim için çok büyük bir motivasyon oldu. Burada fikirlerimize önem verildiğini hissettim. Umarım Mor Staj umut olmaya sürdürülebilir bir proje olarak devam edebilir.

 

 

 

 

Pınar Burhan – Sosyolog

Az ve öz grubumuzla yeni bilgiler öğrenmek, birbirimizle bileğilerimizi aktarmanın yanı sıra güven, samimiyet, derneğin içindeki o sıcak ilişki hepsinden önemliydi. Aldığımız eğitim ve öğrendiğiniz yeni bilgiler, grup içi çalışmamız kısaca hem çalışıp hem eğlenmemiz; söylenecek çok şey var ama tek kelime ile

mükemmeldi.

 

 

 

 

Serenay Çakar – İstatistik öğrencisi / Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kuvvetli bir yağmurun yağıp, bizi tüm pisliklerden arındırması gibi ütopik bir şeydi belki de hayattan beklediğim. Ama sorunlar öyle bir hal almıştı ki “Artık adım atman gerek.” diyordum kendime. İşte tam da böyle düşündüğüm zamanlarda “Mor Staj Programı” ve dolayısıyla Mor Salkım çıktı karşıma. Ne yalan söyleyeyim iyi ki de denk geldim. Artık kendimi çok daha güçlü ve kararlı hissediyorum. Evet diyorum, sen bu yolda ilerlemelisin. Çünkü bizler dünyanın herhangi bir yerinde şiddetin herhangi bir türüne maruz kalmış kadın ve çocuklara karşı birey olarak sorumluyuz. Bizler bizlerden sorumluyuz aslında. Bu mücadele bizim ve “Biz Kadınlar Birlikte Çok Daha Güçlüyüz!”.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177
posted by
«
»