Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİKLERİ - Kadın Dayanışma Derneği

ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİKLERİ

MOR SALKIM VE ÖZEL SEKTÖR

MOR SALKIM VE ÖZEL SEKTÖR

Şirketlerin, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına dair kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi, emeği cinsiyetlendirmeden kadın istihdamını arttırmayı amaçlayan firmaların çalışanlarının motivasyonunun arttırılması, eğitim ve bilgilendirmeler ile ailelerine yayılan farkındalığın yaygınlaşması ve Global düzeyde prestij kazanması sağlanmaktadır.

 

Özel sektör işbirlikleri, eğitim ve seminerlerle ayrımcılığın önlenmesi ve cinsiyet eşitliğine dair bilinçlendirme ve bilgilendirmenin gerçekleştirilmesi, firmanın şiddete maruz kalan kadın çalışanı olması durumunda destek almasının ve sürecin yönetilmesinin sağlanması, işbirlikleri ve projelerle karşılıklı güçlenme, Mor Salkım yararına kampanyalar düzenlemek, derneğin ürün kataloğundan ürün temini ile hem kadın çalışanlarını motive ederek hem de mor salkım hizmet alan kadın ve çocukların desteklenmesini sağlamak, Mor Salkım danışma merkezinden hizmet alan kadınların uygun yetkinliklerin sağlanması durumunda istihdam edilmesi kapsamlarında gerçekleştirilmektedir. Özel sektör kapsamında firmaların yanı sıra özel üniversite, liselerle çalışmalarda gerçekleştirilmektedir. Özel sektör işbirliklerini birkaç farklı başlık altında nitelendirebiliriz.

 

İşbirliği Protokolü oluşturulması; Özel sektör işbirliğine dair Mor Salkım 7/24 şiddet hattı ve danışma merkezinin çalışanlara duyurulması ve şiddet görme durumunda destek sağlanması gerçekleştirilmektedir. Bazı firmalarda yetkinlikler baz alınarak Mor Salkım hizmet verdiği kadın danışanların işe yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Protokol kapsamında bazı firmalarla eğitim ve seminer çalışmaları düzenlenmekte, şiddete dair anket oluştur ve değerlendirme ya da uzun süreli projeler oluşturulmaktadır. Örneğin Yeşim tekstil ile gerçekleştirilen ‘evde işte eşitlik’ projesine bağlı protokol kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği, dilin cinsiyeti eğitimlere çalışanlara verilmekte, kreşte ‘ana baba okulu’ gerçekleştirilmekte, derneğin şiddet hattı ve danışma merkezi çalışanlara hizmet vermektedir. Kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet algısına dair anket çalışmaları düzenlenmiştir.

Şiddet hattı ve danışma merkezi hizmeti: Mor salkım kadın dayanışma derneği 7/24 şiddet hattı ve danışma merkezi tüm çalışanlar ile paylaşılır. Şiddet hattının yer aldığı tanıtıcı broşür ve sticker dağıtılır. Şirket içinde çalışan şiddete maruz kalan kadının, insan kaynakları birimine müracaat etmesi durumunda kişi derneğe yönlendirilir. Ya da direk kadının şiddet hattına başvurma durumu olabilir. Danışanın bilgileri dernekte gizli kalacaktır. Şirket işbirliği ile çözümlenecek bir durum ise danışanın izni ile şirket ile paylaşılır. Bu durumların dışında 6 aylık süreçlerle ilgili şirketten alınan başvurulara dair kişi sayısı, yaş, ve uğradığı şiddet, verilen desteğe dair genel bilgi verilir. Örneğin Seger A.Ş ile çalışanlarının hizmet almasına dair protokol imzalanarak hatta ulaşanlara ya da danışma merkezine gelenlere destek sağlanmaktadır.

Eğitim ve seminer ve anket çalışmaları: Şiddetle mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına dair temel alan anket çalışması ve değerlendirilmesi, ilgili alanda eğitim ve seminerlerin düzenlenmesi.

İstihdam: Mor Salkım kadın danışma ve dayanışma merkezinde hizmet alan Türkiye’nin birçok ilinde gelmiş olan kadınların yetkinlik ve eğitim durum uygunluğuna göre özel sektör bünyesinde istihdam edilmesi sağlanır. İşe alım süreci firmanın insan kaynakları birimi ve Mor Salkım yetkilisi arasında kadının bilgileri gizlilik esasına bağlı kalarak yönetilir. Kadının işe yaşamına adaptasyonu sırasında ilk 3 aylık periyotta ilgili birim ve dernek arasında paylaşımlar yapılarak kadının güçlenmesine destek sağlanır.

Kampanya Düzenlenmesi: Mor Salkım ana faaliyet alanlarında cinsiyet eşitliği sağlanması, kadına yönelik ve çocuğa yönelik şiddetle mücadele, kadının güçlenmesi alanlarında farkındalık sağlamak, derneğin gelir elde etmesini sağlamak, istihdam yaratmak gibi birçok farklı kategoride işbirliği ile kampanyalar yürütülebilir. Özel sektör işbirliği ile yürütülen kampanyalardan birkaçı;

‘Bana Kalbini Ver’ kampanyası Özhan Market tarafından Mor Salkım kadın dayanışma derneği işbirliği, Muradiye Rotary Kulübü, Kadın Ekonomi Platformu destekleri ile pastacılık ustalarından eğitim alan 7 kadına istihdam sağlandı. İtalyan Alfa Pharma firmasının Türkiye’de 200 kuaförde Mor Salkım broşürleri dağıtılmıştır. Grammer firması ile 1 yıl hedeflenen kampanya başlatılmıştır. Çalışan işçilerle ortak bir dayanışma kampanyası oluşturulmuştur. Şiddetsiz Yaşamı Sigortalıyoruz kampanyası ile Business Sigorta ‘yla yapılan ferdi kaza sigortası destek kampanyası düzenlendi. SHERATON Otel çalışanlarıyla ihtiyaç kumbarası oluşturularak farkındalık kampanyası düzenledik. Kadın ve Umut sergisi ile kadın sanatçıların eserleri Mor salkım yararına sergilendi. Yastığında İyilik Saklı kampanyası, Estetik İnternational organizasyonu ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede toplum içerisinde farkındalık yaratılarak elde edilen gelir kadının güçlenmesi için harcanmıştır. Accor Oteller Grubu İBİS Otel ile He For She kampanyası, İBİS Otel personeliyle Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadına yönelik şiddetle mücadele, video çekimleriyle farkındalık sağlandı.

Mor Salkım Kataloğu: Mor Salkım kataloğunda yer alan ürünlerin satın alınması ile danışma merkezinden hizmet alan kadınların yaşamlarına ve çocukların birincil ihtiyaçları ile eğitimlerine destek sağlanmaktadır. Ayrıca bağışçıların desteği ile gönüllülük esası ile yürüyen 7/24 şiddet hattına destek olmaktadır. Satın alınan ürünler ve yapılan bağışlar ile şirket çalışanlarının dernek hakkında bilgi edinmesi sağlandığı gibi şirketlerinin kadın ve çocukların güçlenmesine dair katkıyı bilmeleri çalışanların aidiyet duygusunu güçlendirmektedir.