Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetsiz İletişim - Kadın Dayanışma Derneği

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetsiz İletişim

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetsiz İletişim

Ağustos 07. 2018

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği politikasına sahip örnek şirketlerden Yeşim Tekstil  dernek kurucu ve eğitmenlerimizden Psikolojik Danışman ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Burcu Üzümcüler ile birlikte 3 hafta süren kapsamlı bir eğitim programı gerçekleştirdi. Eğitim programı kapsamında yaklaşık 1000 çalışana cinsiyet eşitliği, ayrımcılık ve şiddetsiz iletişim konuları  anlatıldı.

Yeşim Akademi bünyesinde gerçekleşen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetsiz İletişim” eğitim programı, başta erkek ustalar olmak üzere mavi ve beyaz yaka çalışanlarına yönelik yapıldı. Özellikle erkek çalışanlara tam günlük eğitimlerin olduğu programda, üç saatlik ve iki saatlik seminerlerle de tüm çalışanların bilinçlenmesi ve farkındalık kazanması hedeflenmiştir.  Bu eğitim programı kapsamında katılımcılara ayrımcılık, kadın-erkek eşitliği, eşitsizliğin toplumsal hayata yansımaları, cinsiyetci yaklaşım, şiddetin sebepleri ve şiddetsiz iletişim gibi konularla ilgili bilgiler verilmiştir. Atölye eğitimi ve seminer şeklinde planlanan program kapsamında çalışanlarda konuyla ilgili farkındalığın arttırılması ve bilinçli bireyler olması hedeflenmiştir. Programda özellikle son günlerde ülke gündeminde sıkça yer bulan çocuk ve kadınlara yönelik şiddet ve istismarla ilgili farkındalık eğitimi verilmesinin yanı sıra, çözüm önerileri de paylaşılmıştır. Eğitim kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği algısını kapsayan anket gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları ve katılımcıların geri dönüşlerine istinaden eğitimlerin sürdürülebilirliğinin gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ve Yeşim Tekstil 2016 yılında gerçekleşen ‘Evde İşte Eşitlik’ projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalamıştı. Bu protokol kapsamında iki yılı aşkın süredir birçok çalışmaya imza atıldı. Bu çalışmalar arasında 7/24 şiddet destek hattı, cinsiyet eşitliği anket çalışması, farkındalık eğitimleri ve kreş velilerine ve çalışanlarına yönelik “Ana Baba Okulu” gibi  çalışanların bilinçlenmesine yönelik çeşitli  çalışmalar yer almakta .


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177
posted by
«
»