Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
VİDEOLAR - Kadın Dayanışma Derneği

VİDEOLAR

MOR SALKIM KISA FİLM

2015 Mayıs ayı içerisinde destekçiler ile yerelde farkındalık sağlamak ve şiddet gören kadınların Mor Salkım’a daha hızla ulaşabilmesi, bilinirliğin artması için 1.5 dakikalık bir film çekilmiştir ve Filmin lansmanı tüm yerel medya ve Bursa halkı ile paylaşılmıştır.

MOR SALKIM KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ  2012 yılında genel merkezi Bursa olarak kadın hakları aktivistleri tarafından kurulmuştur. Kadına yönelik şiddetle mücadele, Erken yaşta ve zorla evlilikler, insan hakları, kadınların sosyal hayata katılımı, çocuk gelinler, ensest, taciz, tecavüz ve aile içi şiddetin önlenmesi, ayrımcılıkla mücadele,  mobbing (bezdiri) ve her tür ayrımcılıkla mücadele derneğin çalışma alanlarından birkaçıdır.

Dernek Türkiye’de bağımsız hizmet veren tek özel danışma merkezi niteliğinde hizmet vermektedir. Kamu kurumları ile işbirliği yapan Mor salkım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Bursa ilindeki tek iletişim derneği ve Valilik şiddet önleme üst kurulunda yer alan tek STK olmaktadır. Ayrıca dernek TBMM Kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu, toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonu ve şiddet önleme komisyonlarına ile ait raporları ile müdahil olmaktadır.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği; Şiddet mağduru kadın ve çocuklara hizmet sağlamaktadır. Sığınma evinde mevcut kalan, sığınma evinden ayrılan ve hayatını kurmaya çalışan, şiddet mağduru ve şiddet hattına ulaşan tüm kadınlara destek sağlamaktadır.

Öncelikli olarak şiddet hattına gelen telefonlara yol gösterici olmakta, kadın ve çocuklara gönüllü psikolog ve avukatlarla destek sağlamaktadır. Sığınma evinden ayrılan ve kendine yaşam kurmaya çalışan kadınların ihtiyaçlarını karşılama yanı sıra iş temin edimesin de destek sağlamaktadır.

Şiddet hattı giderleri dernek sponsorları ile karşılanmaktadır. Kadınlar polis ve kamu kurumlarından önce derneği aramaktadır. Dernek kadınlara hukuki süreç için yol gösterici olmaktadır.

 

Dernek 7 gün 24 saat hizmet veren şiddet mağdurlarına yol gösteren şiddet hattına sahiptir. Dernek, sponsorları desteğiyle kadın sığınma evine giren ve ayrılan kadın ve çocuklara destek vermektedir. Hukuki ve psikolojik destek sağlamaktadır. Kuruluşundan itibaren Şiddet hattına gelen telefon sayısı 1300,destek verdiği sığınma evinden çıkan 978 kadın ve 520 çocuktur. Şu an 120 çocuk ve kadınının hayata bağlanarak güçlenmesi için gerekli ihtiyaçları karşılanmaktadır.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği tüm projeleri ve farkındalık çalışmaları ile Yerel ve uluslararası boyutta yaklaşık 50.000 kadın, genç ve çocuğa ulaşmıştır.

Dernek şiddet hattına ve derneğe ulaşılması ve hattın yaygınlaştırılması amacıyla 1.5 dakika süren kısa bir film çalışması gerçekleştirmiştir. Kısa film oluşmasına maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Prusa halk oyunları Gençlik ve spor Kulübü Başkanı Sn.Ahmet Aydemir, film çekiminde profesyonellik yanı sıra duygularını çalışmaya katan Musical Tailor ekibi Sn.Hakan Kaplan ve Sn Orkun Karaburun, filmin gerçekleşmesi için Misi Köyünde tarihi mekanı bizlere açan Sn Daim Aydoğan ve film içerisinde görev alan  Sn. Deniz Kaptan, Sn.İclay Polay ve en küçük gönüllümüz Sn.Nesil Uzun’a, Film lansmanında destek sağlayan ve Nilüfer dernekler yerleşkesinde varlığını sağlayan ofis ile kadın ve çocuklara ulaşmamıza katkı sağlayan Nilüfer Belediyesi’, Mor Salkım Kadın Dayanışma derneği olarak teşekkürlerimizi sunarız.

 

Şiddetin son bulacağı bir Türkiye ve Dünya adına Mor Salkım çalışmalarına devam etmekte ve ‘yalnız değilsiniz’ demektedir.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği