Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
Yasalarımız Var!! – Kadın Dayanışma Derneği

Yasalarımız Var!!

Yasalarımız Var!!

Mart 19. 2018

Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’ndeki çalıştay da Bursa’da ilk defa kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum ve özel sektörün temsilcileri bir araya gelerek var olan yasalardaki aksaklıkları masaya yatırıldı. 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ev sahipliğinde Ulusal mevzuatın yerelde uygulanmasında karşılaşılan zorlukların tespit edilmesi ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kanalı ile Bakanlık’a raporlanmasını ve İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun etkin uygulanması için Valilik ve Belediyelerin,  kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kurumsal sorumlulukların altını çizen bir içgenelge yayınlamasını içeren Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Üst Kurulunda bulunan kamu kurumları ve yerel yönetimler, medya, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından 60 temsilci ile Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde Yaslarımız Var! çalıştayı ve panel gerçekleşti.

Kadınlar kendilerini güvensiz hissediyor.

Kadınlar aile içinde, sokaklarda, toplu taşıma araçlarında ya da işyerlerinde tanıdıkları veya tanımadıkları erkekler tarafından hemen her gün şiddete maruz kalıyor. Kayıtlı rakamlara göre her gün en az 4 kadın şiddete uğradı. bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 2017’de en az 290 kadın, 22 çocuk ve olay sırasında kadınların yanında olan/cinayeti engellemeye çalışan 34 erkeği öldürdü; 101 kadına tecavüz etti; 247 kadını taciz etti; 376 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 417 kadını yaraladı.
Kadına yönelik saldırıların artmasına karşın gerekli yasal ve koruyucu önlemlerin alınmaması nedeniyle kadınlar kendilerine güvensiz hissediyor. Her 10 kadından 4’ü kendisini güvende hissetmiyor.

Mor Salkım verilerinde 5 yılda; 7/24 şiddet hattına ve dayanışma merkezine başvuran 4 bin 749 kadın ve 2 bin 374 çocuğa destek verildi.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneğinin hizmet verdiği 7/24 kadına şiddete ilişkin hattı günden güne önem kazanmaktadır. Mor Salkım’a kimler ulaştı? Kuruluşundan itibaren 2012-2017 Aralık ayı itibariyle yaşamlarına doğrudan etki edilen danışma merkezi ya da şiddet hattına ulaşılarak desteklenen 4 bin 749 kadın ve 2 bin 374 çocuktur. Kadına yönelik şiddete dair bilgi almak için danışma hattını arayan 16 erkektir. Kadınların 7’si trans, 5’i engelli, 75’i göçmen ve mültecidir (İran, Suriye, Romanya, Moldovya, Çin, Afganistan, Kazakistan, Türkmenistan). Şiddet uygulayanların neredeyse tamamı kadınların yakının da güvendiği erkeklerdi. Görüşme yapılan kadınların sadece % 9’u tanımadığı veya az tanıdığı erkeklerin şiddetine maruz kaldıklarını ifade ettiler.

Yasalarımız var uygulanmıyor, Yasal mevzuat uygulama süreçlerine dair çalıştayda

Türkiye’nin de imzaladığı uluslararası metinler, Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ve İstanbul Sözleşmesi ile ulusal mevzuattaki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkili bir biçimde uygulanmasında karşılaşılan zorlukların saptanarak çözümlenmesi açısından gerçekleştirilebilecek çalışmaların oluşturulması ve buna dair bir raporun oluşturularak ilgili bakanlıkla ve kamu kurumlarıyla paylaşılmasının yanı sıra il genelinde bir genelgenin oluşturulması hedeflenmektedir. Oluşturulan rapor kamu oyuyla paylaşılacaktır.

Mor Salkım’a başvuran kadınların deneyimi ve yapılan izlemelerde; Türkiye’de karşılaşılan sorunların başında yasaların ve uluslararası sözleşmelerin keyfi şekilde uygulanması, şiddet uygulayan erkeğin yeterli ölçüde ceza almaması, şiddete maruz kalan kadının suçlanması ve şiddetin normalleştirilerek haklı görülmesi, erkek egemen yapının ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının yaygın olması, şiddet önleme çalışmalarına yatırım yapılmaması geliyor. Kadınlar her gün şiddetin pek çok türüne maruz kalıyor. Bizler bunların bazılarını deneyimliyor, bazılarıyla karşılaşıyor, görev alanlarımıza gore bazına müdahale ediyoruz.

Çalıştay da Yasalar olmasına rağmen şiddeti niye önleyemiyoruz? Yasaların uygulanmasında hangi zorluklarla karşılaşıyoruz? çözüm önerilerini tartışıldığı ve Şiddet gören kadın ve çocuğun başvurusunu en hızlı, nitelikli ve engelsiz olması ve yasa maddelerinde belirtilen şekliyle yerine getirebilmeleri için nasıl bir talimat verilmesi uygun olur?’ u tartıştılar.

Hürriyet Gazetesi yazarı Sibel Bağcı Uzun moderasyonun da Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Nazlı Ceren Şendoğan ; Ulusal ve uluslararası sözleşmelerin kadın haklarına etkilerini  gündemde konuşulan konulara , Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Fikriye Aydın; Yerel işbirliklerinin yasaların  uygulanmalarına etkilerini , Psikolog Zehra Tosun; Yasal uygulamalarda yaşanan olumsuzlukların kadınlarda yaşattığı ikincil travmaları, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneğinden Dilek Üzümcüler ve KAMER Vakfı Mardin Şube Temsilcisi Tülay Ekşioğlu Yasaların yerelde uygulanma dinamikleri ve Yasaların uygulama süreçlerinin kadınların yaşamlarına etkilerini , Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü/ Global Compact Kadının Güçlenmesi çalışma gurubu eş başkanı Dilek Cesur; Özel sektör ve sivil toplum işbirliğinin kadın güçlenmesine etkilerini aktardılar. Panel sonrası Kadın ve Yaşam sergisinde Leyla Arığ Kadına yönelik şiddet haberlerinden etkilenerek, içindeki yansımalarını kolaj çalışmalarını bir hafta boyunca sergilenecek.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 177
posted by
«
»