Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/morsalkim.org.tr/httpdocs/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 28
DAYANIŞMA MERKEZİ - Kadın Dayanışma Derneği

MOR SALKIM DAYANIŞMA MERKEZİ

MOR SALKIM KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ

MOR SALKIM Dayanışma Merkezi İşleyişi

Kadınların ve çocukların şiddetsiz yaşamlarını kurarken güçlendirici destekler

Şiddet gören kadın ve çocuklara hizmet sağlamaktadır. Sığınma evinde mevcut kalan, sığınma evinden ayrılan ve hayatını kurmaya çalışan, şiddet gören ve şiddet hattına ulaşan tüm kadınlara destek sağlamaktadır.

Öncelikli olarak şiddet hattına gelen acil çağrılara sorunları çözümlemek amacı ile kurumlara yönlendirmeleri yapılmaktadır, kadın ve çocuklara gönüllü psikolog ve avukatlarla destek sağlanmaktadır. Sığınma evinden ayrılan ve kendine yaşam kurmaya çalışan kadınların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra iş temini edilmesinde de destek sağlamaktadır. Kadınlar ve çocuklar için güçlendirici çalışmalar yapar.  Çocukların kreş ve eğitimleri için destek sağlar.


Mor Salkım’a başvuran kadınlar ve çocukların deneyimleri kadından yana bir bakış açısıyla ve Şiddetin haklı bir gerekçesi olmadığı ön bilgisiyle dinlenerek kadının sahip olduğu gücü ortaya çıkarmak için kadın dayanışması kurulur. Dayanışma merkezinden başvuran kadın ve çocukla ilk görüşmeyi sosyal çalışmacı yapar. Bu görüşmede, kadınlarla şiddetten uzaklaşmak için ihtiyaç duydukları desteklerin neler olduğu ve bu desteklere nasıl erişebilecekleri paylaşılır. Kadın Danışma Merkezine şiddet nedeniyle destek almak için başvuran kadınlarla ilk görüşmeleri yapma, maruz kalınan şiddete dair anlatıyı kadınların beyanını esas alarak dinleme, risk ve ihtiyaç analizi yapma, şiddetten uzaklaşmak için mevcut mekanizmaların ve yasal hakların nasıl kullanılabileceğinin bilgisini paylaşma, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda alternatifleri değerlendirerek ve kadınlar adına karar almadan birlikte planlama yapma, gerekli yönlendirmeleri yapma ve yönlendirmeler sonrasında sürecin takip edilmesini içerir. Sosyal çalışmacı, kadın ve çocukların ihtiyaçlarına göre görüşme yapmaya devam eder. Bu görüşmelerde, kadınların şiddetsiz bir hayat kurabilmeleri için hangi adımları ne zaman, nasıl atabileceklerine ya da devlet kurumlarından hangi desteleri alacakları, karşılaştıkları zorlukları nasıl aşabileceklerine sosyal çalışmacı ve kadın birlikte karar verir.

Başvuran kadınlar ve çocuklar hukuki ve psikolojik destek feminist yöntemler esas alınarak sağlanmaktadır.

Hukuki Destek; Sosyal Çalışmacı hangi hukuki mekanizmalara erişebileceğinin ön bilgisini verir. Baro Kadın Hakları Merkezine yönlendirir. Gerekli durumlarda davanın izlenmesi ve hukuki sürecin işleyişine dair gönüllü avukat ekibinden destek alır. Dayanışma Merkezi sosyal çalışmacıları ve gönüllü avukatları süreci takip eder.

Ruh Sağlığı Desteği; Sosyal Çalışmacı ve/veya psikolojik danışman tarafından ilk görüşme yapılır. İhtiyaç saptandığı (danışanın rızası ile)veya danışan talebi ile gönüllü psikolog ekibine yönlendirilir. Sürecin takibi yapılır. İhtiyaç durumunda psikiyatr, pedagog, çocuk gelişim uzmanına yönlendirilir.

 

Mor Salkım Dayanışma Merkezi Niceliksel Verileri

Mor Salkım, merkezi Bursa olan bir dernektir. Türkiye’nin her bölgesinden ve yurt dışından başvuran kadınlara ve çocuklara da destek vermektedir. Mor Salkım’a bugüne kadar (2012-2018) 5508 Kadın ulaştı.

2018 yılında 759 kadın,447 çocuk dayanışma merkezinden destek aldı. Başvuruların 48’i mülteci, 3’ü trans* kadındı. Dayanışma merkezine 13 erkek ile başvurdu.